חקירה כלכלית2

כמה זה עולה לנו?

ביצוע חקירות אינו זול, שכן פעולות חקירה מצריכות הפעלת משאבים רבים, כגון: העסקת חוקרים מקצועיים, שימוש באמצעים טכנולוגיים, סיוע במקורות מידע,  שימוש ברכב לצורכי מעקב,  צריכת דלק ובלאי לרכב המשמש למעקב, וכתיבת דו"ח חקירה וחוות דעת. לאור הנאמר לעיל, אם קיבלתם הצעה זולה יש לבדוק מדוע זה כך, שכן פעולות אלה הן הכרחיות לביצוע חקירה טובה ואיכותית.

מאחר ובחקירות מורכבות ו/או במעקבים דרושות שעות פעילות רבות, קיימת התחשבות מצד בעלי המשרדים, כך ששעת העבודה של חוקר פרטי זולה מזו של נותני שירות בבתים כגון אינסטלטור, חשמלאי, וטכנאי מחשבים.

חשוב לזכור כי לצורך ביצוע חקירה דרושה לעיתים הכנה מקדימה ו"הרגעת השטח" מצד מזמין החקירה (ראה בהקשר מאמר "צעד ראשון לפני הזמנת חקירה"), על מנת שלא לגרום לאובייקט הנחקר לחשדנות יתר העשויה לשבש את החקירה ו/או לפגום באיכות תוצאותיה.

פעמים רבות לקוחות עושים ניסיון להשיג מידע בעצמם בטרם פניה למשרד חקירות, מטעמי חיסכון.

ניסיונות אלו הם בגדר אסון, שכן בהיעדר כישורים מתאימים הלקוח עשוי לגרום נזק בלתי הפיך.

כפי שאינך בונה חצי ארון ואז הולך לנגר, ואינך עושה חצי טיפול לרכב ואז פונה למוסך, כך אינך יכול לעשות חצי חקירה ואז לפנות למשרד חקירות.

משפטים רבים נכתבו ונאמרו ביחס לשירות "הזול", וביניהם "הזול עולה יקר".

הלקוח המעוניין לקבל הצעות מחיר צריך להזמין פגישת יעוץ (ברוב המשרדים הפגישה היא בחינם), לפרט בפני החוקר את כל פרטי האירוע נושא ומושא החקירה, לשמוע מהי תוכנית העבודה ולקבל הצעת מחיר.

בירור תעריף שעת עבודה או פעולת חקירה ללא פגישת ייעוץ אינו רציני ואינו יכול לאפשר השוואת מחירים (הדבר דומה לקבלת הצעת מחיר לחליפה מבלי שהוחלט איזו חליפה, מרכיבי הבד, החלקים, כפתורים או חפתים וכו').

רצוי לקבל מהחוקר תוכנית עבודה מפורטת, הערכת אחוזי הצלחה, פרטים כלליים ביחס לצוות המרכיב את החקירה, וזמני ביצוע החקירה.

לצורך ביצוע פעולות חקירה בודדות כגון איתור חייב, בדיקת בעלות על נכס וכדומה, תמצאו יתרון במשרדים העובדים בהיקפים גדולים ולהם יש ניסיון מוכח ומיומנות לביצוע הפעולות בצורה היעילה ביותר.

משרד בעל מיומנות רבה יגבה תעריף סביר ללא פערי תיווך, ואילו "חוקרי בוטיק" בעלי משרדים קטנים, המתמחים בסוג אחד של חקירות, יאלצו לחלוק את שכר הטרחה עם קולגה שעמו הם משתפים פעולה ומן הסתם תעריף החקירה יוכפל.