מרמה והונאה

עבירות הונאה הן תמיד מעשה מתוכנן שנועד לרמות את הצד השני לתועלת מבצע העבירה. הונאה היא אינה סוג אחד של עבירה בלבד, אלא היא למעשה נכנסת תחת הקטגוריה של "מטריית הונאה" הכוללת בתוכה מגוון רחב של עבירות. בעידן הדיגיטלי שבו אנו חיים, מעשי הונאה התרחבו גם למישור האינטרנטי ואנו עשויים לפגוש בהם ברשתות החברתיות, באתרים ואפילו באפליקציות. לצד זאת ישנן עבירות שאינן מתקיימות במרחב הווירטואלי ועומדות תחת ההגדרה של הונאה. ניתן להתגונן נגד עבירות אלה באמצעות חקירות הונאה כנגד מבצעי העבירה.

אילו עבירות הונאה הן הנפוצות ביותר?

ככלל, עבירות הונאה מטרתן להוציא במרמה ובאמצעות מניפולציות דבר מה מהקורבן, בין אם מדובר ברכוש או במידע. הונאה יכולה להתקיים למשל כאשר אדם מתחזה לאדם אחר, בין אם חי ובין אם מת, על ידי זיוף אמצעים מזהים כך שיוכל לקבל גישה לנכסיו החומריים. ישנם אנשים המתחזים לבעלי תעודה מאת רשות מוסמכת המאפשרת להם לעבוד במקצוע שכלל לא רכשו, כמו עריכת דין, רפואה, מטפל בנפש ועוד.

 

במרחב הדיגיטלי לרוב ההונאה תעשה על ידי זיוף של אתר נחיתה, שבו צריך למלא המשתמש פרטים כדי למשוך פרס פיקטיבי או שירותים חינמיים. הקורבן עשוי לחשוב כי מדובר באתר תמים ולהזין בו פרטי אשראי, תעודת זהות, פרטי חשבון בנק ועוד. כך מתאפשר למבצעי העבירה להשתמש בפרטים הללו כדי להשתמש בכספו של הקורבן. זהו רק קצה הקרחון של מגוון עבירות ההונאה הנפוצות ברשת ומחוץ לה. למרבה הצער לא תמיד ניתן להימנע מנפילה בפח המרמה, אך כאמור ישנן דרכים להתגונן.

מהן חקירות הונאה וכיצד הן מתבצעות?

כאשר אדם חושד כי נפל קורבן להונאה ומרמה, או במקרים שבהם למרבה הצער הושלמה עבירת ההונאה והקורבן איבד את רכושו, יש לפתוח בחקירה שבסופה ימצא האשם בעבירה. חקירות הונאה פועלות גם במישור הדיגיטלי וגם מחוץ לו כדי לאסוף מידע אודות העבירה הפלילית, ובסופו של דבר להביא הוכחות שיהיו קבילות בבית המשפט.

 

השלב הראשון בחקירת הונאה הוא איסוף המידע אודות העבירה שהתרחשה. כאן ישנה חשיבות רבה לשיתוף הפעולה של הקורבן עם החוקרים. כל הוכחה ועדות למעשה המרמה שהתקיים יכולים לסייע במשימת ההתחקות אחר העבריין ובסופו של דבר להביא למפלתו. לאחר איסוף המידע הראשוני יעשה משרד החקירות שימוש בשיטות המקצועיות ובכלים העומדים לרשותו כדי להביא הוכחות נוספות למעשה ההונאה, כמו גם להגיע בסופו של דבר למבצע המעשה. לעיתים בתהליך החקירה יידרש איסוף מידע בלבד ולעיתים כדי להביא הוכחות מספקות, יידרש מעקב אחר מבצע ההונאה. בסיום החקירה יספקו החוקרים לקורבן ממצאים שיהיו קבילים בבית המשפט, כך שניתן יהיה למצות את הדין עם העבריין. במידת הצורך עשויים החוקרים אף להעיד בבית המשפט כנגד מבצע העבירה.

מהם היתרונות של משרד חקירות בביצוע חקירת הונאה?

אחד היתרונות הבולטים ביותר שיש למשרד חקירות פרטי הוא הזמינות ללקוח. שלא כמו רשויות אכיפת החוק שעוסקות במגוון רחב של נושאים תוך שהן כפופות לתהליכים מוסדרים הדורשים זמן רב, משרד החקירות עומד לחלוטין לרשותו של הלקוח. בנוסף, משרד החקירות מחזיק במשאבי חקירה מקצועיים, שבאמצעותם ניתן להגיע לאשם בעבירה ביעילות ובמהירות, תוך איסוף מוקפד של ראיות שתהיינה קבילות בבית המשפט. חשוב לזכור כי מטרתו של משרד החקירות היא לסייע ללקוח עד תום החקירה, כך שיוכל להשיב את שנלקח ממנו במרמה בעקבות מעשה ההונאה. חוקרים פרטיים מקפידים לשמור על דיסקרטיות מוחלטת במהלך החקירה כדי להגן על הלקוח ועל מהלך החקירה, כך שתוכלו להיות בטוחים שאתם בידיים טובות.